CYFERIUM®

Artykuł  

6 grudnia 2022, 8:16 Autor: CFR

Art Week Miami

Interakcja człowieka z technologią zdominowała współczesną sztukę.

Tydzień Sztuki w Miami ponownie dodał energii całemu miastu – od plaży do portu i dalej do wieżowców centrum biznesowego. Instalacje pop-up, wielkoformatowa sztuka publiczna, wystawy, galerie i targi współtworzyły festiwal sztuki i humanizmu.

Jedno z największych wydarzeń w świecie sztuki jak zawsze przyciągnęło wielu pasjonatów, kolekcjonerów a także inwestorów. W tym roku interakcja człowieka z technologią stała się nie tylko tematem debaty, ale przeszła do sfery interakcji. Publiczność mogła mintować swoje NFT, uczestniczyć w performance -kreacjach artystów opartych o media cyfrowe a nawet odwiedzać eventy poświęcone krypto. Zauważalny był wzrost nowej grupy fanów Miami Art Week – techno geeków, którzy od dwóch lat coraz częściej są widywani na eventach sztuki współczesnej.

Techno geeks i artyści zdumiewająco łatwo nawiązali wspólny język i odkryli, że ich praca ma ze sobą wiele wspólnego. Developerzy często organizują się w nieformalne komuny i pracują razem nad projektami, w trakcie których powstają nowe idee a uczestnicy mają poczucie, że są „in the flow” czyli transie twórczym. Podobnie jest z artystami. Sama idea DAO (zdecentralizowana Organizacja Autonomiczna) to swego rodzaju komuna. Ideały wolnościowe krypto wpisują się doskonale w manifest wolności ekspresji artystycznej.

W tym roku w Sagamore South Beach zaprezentowano serie interaktywnych eventów zatytułowanych „Into the Wild(Future)” a także immersyjne audiowizualne projekty, imprezy przy otwartych basenach i wystawy prac artystów stworzone podczas wspólnego zamieszkiwania na terenie historycznego hotelu.

Yuga labs  – firma, która stoi za słynna kolekcją NFT Bored Ape Yacht Club – podarowała token Crypto Punk #305 Instytutowi Sztuki Współczesnej w Miami. Będzie go można tam zobaczyć do końca roku.

Podniesienie NFT do statusu sztuki eksponowanej w muzeum wzbudza kontrowersje, ale jednocześnie wpisuje się w atmosferę Miami Art Week, gdzie WEB3 i krypto stały się integralną częścią wielu wydarzeń.