CYFERIUM®

Artykuł  

21 października 2022, 5:45 Autor: CFR

Bez barier językowych w realnym świecie i Metaverse?

Meta opracowuje sztuczną inteligencję do tłumaczenia mowy w czasie rzeczywistym jako krok w dążeniu do „Połączenia świata” dzięki procesowi tłumaczenia mowy na mowę. 

Nowy projekt Meta Universal Speech Translator (UST) konwertuje mówiony dźwięk z jednego języka na inny, w którym udostępnia zbiór danych tłumaczeniowych oraz system SpeechMatrix zawierający zbiór tłumaczeń mowy na mowę opracowanych za pomocą narzędzi przetwarzających język naturalny.

Na ten moment Meta skupiło się na językach głównie mówionych, nie posiadających standardowego czy powszechnie używanego systemu pisemnego, jak np. Hokkien, który używany jest przez około 35-40 milionów osób. 

Konglomerat technologiczny oczekuje, że UST umożliwi tłumaczenie mowy w czasie rzeczywistym we wszystkich istniejących językach.

„Do tej pory tłumaczenie AI koncentrowało się głównie na językach pisanych. Jednak prawie połowa z ponad 7 000 żywych języków na świecie to języki głównie ustne” – pisze Meta na swoim blogu.

Z większej perspektywy, opracowywana technologia może zostać przełożona w przyszłości również na świat wirtualny, w którym będą możliwe szersze interakcje w przestrzeni Metaverse. Tłumaczenie audio w doświadczeniu Metaverse niewątpliwie ułatwi nawiązywanie kontaktów używając swojego ojczystego języka i biorąc udział w międzynarodowych konwersacjach. 

To niewątpliwie kolejne podejście do stworzenia bardziej otwartego i połączonego świata cyfrowego, który dzięki swoim zastosowaniem może ułatwić nam komunikację także w świecie Matverse.