Artykuł
16 maja 2023, 1:24
Joe Biden zrobił krok w kierunku swojego celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, wydając rozporządzenie wykonawcze mające uczynić połowę wszystkich nowych pojazdów, produkowanych do 2030 roku, elektrycznymi.
Działania administracji Biden’a są częścią większego planu do walki ze zmianami klimatycznymi ukierunkowanymi na zmniejszenie emisji z samochodów osobowych oraz ciężarowych jednocześnie dążąc do uczynienia USA pionierem branży (w tym czasie Chiny działają w kierunku zdominowania rynku pojazdów elektrycznych).
Już w 2021 roku administracja Biden’a działała na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – wydane zostało wtedy rozporządzenie mające na celu zwiększenie korzyści ekonomicznych poprzez redukcję zanieczyszczeń gazami w całej gospodarce o 50% w stosunku do poziomów z 2005 roku jednocześnie tworząc dobrze płatne miejsca pracy. Prezydent Stanów Zjednoczonych zaproponował nowe normy emisji samochodów ograniczając zanieczyszczenie do 2026 roku.
Nowe przepisy, wydane przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) wymagają nowych łańcuchów dostaw, zakładów i linii produkcyjnych. W tym momencie wciąż istnieje bardzo ograniczona liczba rozwiązań umożliwiająca sprawdzenie czy producenci pojazdów i akumulatorów wywiązują się z działań dążących do prawidłowego pozyskiwania surowców. Zastosowanie technologii blockchain to niejako konieczność do zachowania przejrzystości w planach odejścia Stanów Zjednoczonych od paliw kopalnianych. Części samochodowe pozyskiwane są z różnych kontynentów i montowane w wielu miejscach co sprawia, że budowa transparentnych i inteligentnych łańcuchów dostaw w branży EV to wyzwanie, z którym już teraz zmierzyć się muszą liderzy i producenci, którzy chą utrzymać się na powierzchni.
General Motors, Ford Motor oraz Stellantis wydali wspólne oświadczenie podając cel „osiągnięcia do 2030 roku sprzedaży 40-50% rocznego wolumenu pojazdów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych, aby przybliżyć świat do przyszłości bezemisyjnej”
Przejrzystość i niezmienność zapisów zapewnianych przez technologię blockchain umożliwi współdzielnie łańcucha dostaw przez wszystkich uczestników, minimalizując ryzyko manipulacji. Blockchain może zostać także wykorzystany do opracowania skutecznych sposobów rejestrowania, udostępniania i gromadzenia danych na różnych etapach zarządzania łańcuchem dostaw.