CYFERIUM®

Artykuł  

11 kwietnia 2023, 4:37

Japonia liderem innowacji WEB3? 

Premier Japonii, Fumio Kishida wraz z zespołem projektowym WEB3 Partii Liberalno-Demokratycznej opublikował whitepaper w ramach strategii promowania technologii blockchain w kraju. Po tym, jak firmy zaczęły opuszczać kraj szukając bardziej przyjaznych środowisk regulacyjno prawnych uruchomiona została część projektu w ramach “Cool Japan”, która ma na celu pobudzenie i rozwój inicjatyw przemysłu WEB3. W ramach projektu formułowane są propozycje regulacyjne dotyczące wielu zagadnień, od NFT po DAO (Zdecentralizowane Organizacje Autonomiczne).

W opublikowanym dokumencie podkreślono, że Japonia powinna zająć kluczowe stanowisko i wykazać się przywództwem na nadchodzącym w maju Szczycie G7, na którym poruszane będą tematy WEB3 i krypto aktywów. Dodatkowo, istotne dla kraju jest zaznaczenie i wyjaśnienie swojego udziału oraz określenie pozycji w cyfrowej przyszłości stymulowanej przez potencjał blockchain. 

“Do tej pory branża WEB3 była napędzana przez wczesnych użytkowników, ale od teraz przejdzie do masowej adopcji”, powiedział Akihisa Shiozaki, sekretarz generalny zespołu projektowego WEB3 partii, w wywiadzie dla CoinDesk Japan.

Blockchain ma potencjał rozwinąć nową gospodarkę cyfrową o większym wpływie społecznym niż gospodarki konwencjonalne, dlatego w zeszłym roku NTT Docomo, jeden z największych operatorów komórkowych w Japonii, nawiązał współpracę z Accenture w celu przyspieszenia zastosowania WEB3 do rozwiązania wielu problemów społecznych oraz rozwoju bezpiecznej platformy, która umożliwi stworzenie środowisko, w którym ludzie mogą łatwo i bezpiecznie korzystać z nowej technologii.

Motoyuki Ii, prezes i dyrektor generalny NTT DOCOMO, powiedział: „Web3 jest najbardziej wpływowym osiągnięciem technologicznym od czasów Internetu. We współpracy z Accenture, zrewolucjonizujemy infrastrukturę społeczną, wykorzystując blockchain i budując bezpieczne środowisko WEB3. Cieszymy się, że możemy promować opracowany w Japonii ekosystem i zapraszamy osoby prywatne i firmy do przyłączenia się do nas w globalnym rozwoju usług WEB3”.

Firmy rozpoznają rosnące zapotrzebowanie na talenty w świeci WEB i zwracają uwagę na edukację poprzez kursy szkoleniowe dla osób zainteresowanych pracą w dziedzinie WEB3, zwłaszcza dla liderów biznesowych jak i inżynierów.
Od dawna też pojawiają się wpisy na platformach społecznościowych, w których internauci z Japonii zaznaczają, że świat WEB3 w Japonii będzie coraz bardziej skupiał się na integracji blockchain i WEB3 z działalnościami biznesowymi, rządowymi i społecznymi.