CYFERIUM®

Artykuł  

24 maja 2023, 2:25 Autor: Julia Staszczak

Luksus a etyka – diamentowa rewolucja blockchain

Wiek oparty na danych coraz bardziej wymaga transparentności i budowania wiarygodności co do pochodzenie oraz autentyczności produktów.

Boucheron korzystając z rozwiązań Sarine Technologies wchodzi w nową erę innowacji dzięki zastosowaniu technologii blockchain do śledzenia pochodzenia surowców. To pierwsze fundamenty pod najnowocześniejsze standardy identyfikowalności produktów, od surowca do gotowego produktu, stosowane w sektorze luksusowym.

Raport Boucheron jasno określa wartości i misję pioniera w świecie biżuterii zaznaczając, że innowacja jest w centrum kreatywnego podejścia firmy, a ich nieustanne zaangażowanie w postęp technologiczny kwestionuje status quo. 

„Wierzę, że ciekawość, elastyczność i swobodna innowacyjność będą miały kluczowe znaczenie podczas transformacji naszej działalności na bardziej zrównoważoną przyszłość”

Hélène Poulit-Duquesne, CEO Boucheron

Z kolei Sarine Technologies będąc światowym liderem w rozwoju i produkcji zaawansowanych systemów modelowania, analizy, oceny, przetwarzania, wykańczania, sortowania oraz handlu diamentami, w partnerstwie z Aura Blockchain Consortium (założone przez LVMH, Prada Group, Cartier, Richemont i OTB Group) umożliwia Boucheron korzystanie z rozwiązań opartych o technologię blockchain.

Luksusowe dobro czy „konflikt diamentowy”?

Termin ‘krwawy diament’ pojawił się w społecznej świadomości około 30 lat temu, gdy ONZ ustanowiło go by rozwiązać wyniszczające wojny domowe toczące się w Afryce. Wtedy wykorzystywano kraje bogate w diamenty zmuszając miejscową ludność do pracy w przerażających warunkach jednocześnie siejąc spustoszenie w środowisku.

Takie naruszenie praw człowieka spowodowało wprowadzenie środków tj. proces Kimberley – system certyfikacji używany do śledzenia diamentu by ustalić, czy jest on wolny od konfliktów. Proces ten nie jest jednak niezawodny i mimo iż liczba krwawych diamentów spadła to problem nie został wyeliminowany, a łamanie praw człowieka jest wciąż obecne. 

To nie jedyny przykład skłaniający do zwiększania świadomości klientów i zmieniających się decyzji zakupowych, zgodnych z ich systemami wartości. Wydarzenia związane z rosyjską agresją na Ukrainę spowodowały wzrost zainteresowania programami identyfikowalności w branży diamentowej, jak mówi David Block [dyrektor generalny Sarine Technologies]

„W ciągu miesiąca lub dwóch od wybuchu konfliktu powstało ogromne zainteresowanie dotyczące identyfikowalności ze strony różnych graczy w branży, ponieważ starają się unikać rosyjskich dostaw”

David Block, CEo sarine technologies

Motorem innowacji i postępu w branży diamentowej (i wielu innych) są dane, które przetwarzane przez Sarine (w 2016 roku na całym świecie wydobyto około 128 milionów karatów surowego diamentu) umożliwiają zdobycie dogłębnej wiedzy dotyczącej łańcuchów dostaw w czasie rzeczywistym. Generowane automatycznie dane przez systemy Sarine obsługujące IoT, są wykorzystywane przez interesariuszy łańcucha wartości diamentów dlatego kluczowe jest zapewnienie wiarygodności dzięki technologii, którą trudno jest zmanipulować a historii nie da się usunąć.

Możliwość uzyskiwania dostępu, gromadzenia oraz przechowywania danych dotyczących milionów nieoszlifowanych i oszlifowanych diamentów jak i bezpieczeństwo tych systemów jest ważne dla przyszłości branży dlatego świadoma adopcja innowacji jest dziś kluczowa.

Sarine Diamond Journey 3D: 

3D