Artykuł
26 maja 2023, 8:54
Inicjatywa Plastic Bank sięga 2013 roku i ma na celu ograniczenie przedostawania się plastiku do środowiska naturalnego – do tej pory udało się zebrać 80 mln kg plastiku. Projekt korzysta z technologii blockchain IBM budując „złoty standard etycznych, identyfikowalnych i wykładniczo skalowalnych łańcuchów dostaw”.
Powtarzane od dawna hasła „do 2050 roku będzie więcej plastiku w oceanach niż ryb” powodują powstawanie coraz większej liczby inicjatyw w celu ochrony mórz i oceanów. W dzisiejszej erze cyfrowej możemy wykorzystać technologię nie tylko do badania głębin morskich, ale i tworzenia systemów wspierających ochronę z korzyścią dla społeczeństw.
Misją projektu jest zmiana sposobu myślenia o tworzywach sztucznych – od odpadów do wartości. Takie działania są istotne zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych gospodarczo, ponieważ to stamtąd najwięcej plastiku trafia do wód niszcząc morski ekosystem.
Członkowie inicjatywy mają możliwość wymiany plastikowych odpadów (jako 'waluty lokalnej’) na benefity pomagające zapewnić podstawowe potrzeby – ubezpieczenia zdrowotne, artykuły spożywcze, czesne, WiFi, usługi fintech i wiele innych – wszystko w aplikacji Plastic Bank powstałej w idei „gamified recycling”. To swego rodzaju źródło dochodu, które w dłuższym terminie ma szansę pomóc wyjść wielu ludziom z ubóstwa.
Z kolei Plastic Bank odsprzedaje zgromadzony plastik dostawcom wielkich firm tj. Marks & Spencer które zamieniają go później w np. torby na zakupy wielokrotnego użytku, opakowania na środki czystości i kosmetyki, dozowniki mydła i wiele innych.
W całej procedurze wymiany ważna jest transparentność procesu. Platforma oparta o rozwiązanie blockchain umożliwia rejestrowanie każdej transakcji umożliwiając identyfikację realnego wpływu jednostki, a tym samym budowanie złożonych systemów zachęt staje się łatwiejsze. Programy nagród, przyznawanie punktów, zarządzanie łańcuchami dostaw, audyt czy raportowanie wpływu do partnerów.
Przyszłość zrównoważonego rozwoju leży w rękach takich inicjatyw jak Plastic Bank. Budowa nowego etycznego ekosystemu recyklingu w wielu nadmorskich społecznościach powoduje, że projekt jest na drodze do stania się liderem gospodarki o zamkniętym obiegu dzięki technologii blockchain.
Dowiedz się więcej Plastic Bank: RAPORT 2022