CYFERIUM®

Artykuł  

20 października 2022, 4:30 Autor: CFR

Odcięci od mediów – odcięci od życia

WeChat blokuje konta protestujących.

W połowie października na jednym z mostów w chińskiej stolicy powieszone zostały banery potępiające przywódcę Xi Jinpinga, co wywołało niemalże natychmiastową reakcję władz w postaci zawieszenia uczestnikom protestu możliwości korzystania z aplikacji WeChat, która jest praktycznie niezbędna w codziennym funkcjonowaniu ludzi w Chinach. 

Odbiło się to szerokim echem w Chinach, ponieważ aplikacja jest tak głęboko zintegrowana z różnymi funkcjami życiowymi wielu obywateli, że odcięcie od niej oznacza nie tylko „cyfrową śmierć”, ale również odcięcie od ważnych realnych procesów życiowych. Setki internautów zwróciło się do Tencent [forum obsługi klienta] składając skargi, po tym jak konta udostępniające zdjęcia z protestu zostały zablokowane. Część użytkowników rozpaczliwie prosiła o przywrócenie dostępu do kont odwołując się do posiadanych cennych zdjęć i wiadomości w serwisie. Wielu ludzi przepraszało i przyznawało, że publikowanie zdjęć z protestu było błędem i żałują swojej decyzji obiecując, że w przyszłości podobnie nie postąpią.

Biuro Bezpieczeństwa Publicznego w Pekinie nie zdecydowało się na komentarz w odniesieniu do zaistniałej sytuacji. Liczba wykluczonych osób jest niewielka w skali populacji Chin, ale konsekwencje jakie na nie nałożono pokazują jak olbrzymia wpływ na nasze życie ma kontrola dostępu do cyfrowej rzeczywistości. Dlatego reakcja Chińczyków na  wykluczenie protestujących z WeChat okazała się znacznie mocniejsza niż sam protest, który doprowadził do zawieszenia kont na platformie.

Szybka była zaś reakcja byłego cenzora mediów społecznościowych w Chinach, Erica Liu, który odniósł się do skali wydarzenia przyznając, że nie był świadomy jak możliwie duża może się ona okazać.

Przykład ten pokazuje jak niebezpieczne może być dla nas powstanie cyfrowych platform integrujących dużą ilość funkcji istotnych dla naszego życia. Czy zmierzamy do świata w którym jednym kliknięciem możemy zostać wykluczeniu z naszego realnego życia?