CYFERIUM®

Artykuł  

23 lutego 2022, 12:24 Autor: CFR

Korea Południowa wprowadza tożsamość cyfrową opartą o blockchain

W post-pandemicznej rzeczywistości możliwość identyfikacji online stała się niezwykle ważna. Dla wielu procesów biznesowych i życiowych, teraz kiedy pracujemy z domu i wiele rzeczy załatwiamy zdalnie on-line, identyfikacja użytkowania stała się kluczowa.

Rząd Korei Południowej planuje uruchomić cyfrową tożsamość opartą na blockchain poprzez dAppkę (zdecentralizowaną aplikację) na smartfonach i już w 2024 zastąpić nią obecne dowody tożsamości.

Aż 96% obywateli ze wszystkich grup społecznych posiada tam smartfona i używa go przynajmniej raz w miesiącu – ten poziom cyfryzacji społeczeństwa niewątpliwie sprzyja wprowadzeniu tego nowego systemu identyfikacji.

Plan zakłada znaczące zwiększenie cyberbezpieczeństwa transakcyjnego dzięki rejestrowi rozproszonemu DLT na jakim opiera się blockchain.

Jednocześnie podjęto kroki w kierunku zapewnienia prywatności danych użytkowników.

Jest to być może największe wyzwanie dla cyfrowej tożsamości w nadchodzących latach – o ile możliwość bezbłędnej identyfikacji online danej osoby daje niewątpliwie wiele korzyści, o tyle potencjalna możliwość inwigilacji jaka za tym idzie jest zagrożeniem, którego nie można lekceważyć. Czekamy na szczegóły planu, aby dowiedzieć się jakie zabezpieczenia proponuje rząd Korei Południowej, aby chronić dane obywateli korzystających z nowej cyfrowej tożsamości opartej o blockchain.