CYFERIUM®

29 maja 2023, 9:39 Autor: CFR

Bitcoin w centrum wyścigu o prezydenturę w USA.

Kandydaci na prezydenta USA publicznie okazują poparcie dla Bitcoina.

Chociaż rząd Stanów Zjednoczonych (zwłaszcza SEC) był w tym roku publicznie negatywnie nastawiony do rynku aktywów cyfrowych, nie odzwierciedla to opinii wszystkich polityków w USA – zarówno republikanów czy demokratów.

W tym tygodniu dwóch głównych pretendentów do wyścigu prezydenckiego w 2024 r. — republikanin Ron DeSantis i demokrata Robert F. Kennedy Jr — obaj zasygnalizowali publiczne poparcie dla rynku aktywów cyfrowych (i sprzeciw wobec działań rządu w tej dziedzinie)
Można oczekiwać, że jako republikanin DeSantis jest bardziej otwarty na krypto, ponieważ aktywa cyfrowe mają zwykle większe poparcie wśród polityków z ugrupowań konserwatywnych.
Reuters poinformował, że zobowiązał się „wspierać prawo ludzi do handlu aktywami cyfrowymi, takimi jak Bitcoin”. Ponadto stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu CBDC, argumentując, że scentralizowana waluta cyfrowa mogłaby oddać zbyt dużą kontrolę w ręce rządu. Ta narracja zakłada wykorzystanie CBDC jako pieniądza emitowanego przez FED i programowalnego, który trafia bezpośrednio do kieszeni obywateli.
Jako gubernator Florydy DeSantis niedawno podpisał ustawę stanową skutecznie zakazującą używania CBDC na Florydzie, stwierdzając: „Rząd i duże firmy obsługujące karty kredytowe nie powinny mieć możliwości odcięcia dostępu do twoich ciężko zarobionych pieniędzy, ponieważ nie zgadzają się z twoją polityką”.

Rozmawiając na Twitterze z Elonem Muskiem, DeSantis nakreślił jawnie pro-Bitcoinowe poglądy; co czyni go jednym z nielicznych dotychczas kandydatów na prezydenta (innym godnym uwagi przykładem jest Andrew Kang w poprzednim wyścigu kandydatów Demokratów), który jednoznacznie wyraził poparcie dla krypto.
Zadeklarował zaniepokojenie obecnym podejściem regulacyjnym rządu Joe Bidena do kryptowalut; „Macie pełne prawo uzywać Bitcoina. Jedynym powodem, dla którego ci ludzie w Waszyngtonie tego nie lubią, jest to, że tego nie kontrolują…Myślę, że obecny rząd najwyraźniej jest przeciw Bitcoinowi, a jeśli będzie dostanie mandat na kolejne cztery lata, prawdopodobnie skończy się to zupełnym zakazem Bitcoina”
W międzyczasie Kennedy (alias RFK Jr) po raz pierwszy wystąpił publicznie jako kandydat na 2024 rok na konferencji Bitcoin 2023 w Miami. Bratanek byłego prezydenta JFK ogłosił, że „Jako prezydent dopilnuję, aby wasze prawo do posiadania i używania bitcoinów było nienaruszalne. Jestem zagorzałym obrońcą i przez całe życie obrońcą swobód obywatelskich, a Bitcoin jest zarówno ekspresją, jak i gwarancją tych swobód”
RFK Jr został pierwszym kandydatem na prezydenta w historii, który przyjął darowizny za pośrednictwem skalującego rozwiązania Bitcoin Lightning Network.