CYFERIUM®

28 kwietnia 2024, 3:54 Autor: CFR

Czile

Bank centralny Chile (BCCh)  wydał komunikat, w którym przedstawia plan dizałań dotyczących rozpoczęcia testów Proof-of-Concept (PoC), którego celem jest dokładne zbadanie możliwości wykorzystania walut cyfrowych. Ten plan to więcej niż deklaracja zainteresowania – jest dość praktycznym krokiem w stronę potencjalnych narodzin cyfrowego.

Faza testowa rozpocznie się najpierw wyłącznie jako projekt wewnętrzny  BCCh, sygnalizując a zewnętrzni dostawcy i konsultanci zostaną zaproszeni, gdy bank będzie przygotowywał się do fazy testów i wdrażania.

Dość zaskakujący jest wynik badania preferencji społecznych Chilijczyków względem CBDC ujawniając, że  prawie 90% uczestników popiera pilotażowe programy CBDC. Jest to z pewnością istotny czynnik wpływający na decyzje dotyczące CBDC , a jednocześnie znak dobrej komunikacji społecznej w tym temacie.

W Chile, jak i całej Ameryce Południowej , dość dużo miejsca w debacie publicznej zajmują stablecoins jako ze wysoka inflacja w tym regionie wielokrotnie zmusiła obywateli do de facto używania dolara amerykańskiego jako środka tezauryzacji a często i płatności. Z punktu widzenia banku centralnego jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ potencjalny sukces USD stablecoins mógłby stanowić konkurencję dla przyszłego CBDC. Stąd nie dziwi, iż bank centralny Chile czyje presję i potrzebę otwarcia projektu zmierzającego do zdefiniowania przyszłego pieniądza cyfrowego.


 [JK1]