CYFERIUM®

3 grudnia 2022, 2:32

EIB emituje obligacje cyfrowe na blockchain z Goldman Sachs, SocGen i Santander

Europejski bank Inwestycyjny (EIB) poinformował, iż wyemitował cyfrowe obligacje oparte o prywatny blockchain.

Dwuletni papier o wartości emisji 100 milionów euro jest inauguracyjnym aktywem wprowadzonym na nowej cyfrowej platformie Goldman Sachs służącej do  tokenizacji aktywów finansowych. Razem z Goldman Sachs co-leadami transakcji są SocGen i Santander.

Jest to druga obligacja cyfrowa wyemitowana przez EIB, ale pierwsza, która opiera się o prywatny blockchain i jest rozliczana w walucie cyfrowej CBDC.

W istocie emisja korzysta więc z dwóch oddzielnych blockchainów – jeden będący fundamentem platformy tokenizacyjnej Goldman Sachs, a drugi będący systemem płatności dla cyfrowego euro. 

Obligacja ma format inteligentnego kontraktu z wbudowanym kuponem. Bank centralny Francji emituje eksperymentalny token CBDC jako stablecoin połączony z euro.

Dzięki blockchain po raz pierwszy można rozliczyć transakcje w T=0.

Transakcja jest oparta o jurysdykcję Luxemburga, który dynamicznie rozwija przyjazną infrastrukturę legislacyjną w obszarze aktywów cyfrowych.

Jest to pierwsza emisja obligacji, która całkowicie dokonała się on-chain czyli wszystkie procesy emisyjne powstały na łańcuchu.