CYFERIUM®

8 sierpnia 2023, 7:49

PayPal wprowadza kryptowalutę stabilną PYUSD.

Światowy gigant płatności online i Paxos ogłosiły stablecoin powiązany z dolarem amerykańskim.

Oznacza to, iż transakcje płatnicze rozliczane będą w czasie rzeczywistym. W tradycyjnych systemach trwa to kilka dni.

Dyrektor generalny Dan Schulman uważa, że ​​rozwój rynku aktywów cyfrowych będzie stymulował szybki wzrost wolumenu transakcji płatniczych: „Z biegiem czasu wizja jest taka, że ​​stanie się to częścią ogólnej infrastruktury płatności”.

PYUSD będzie emitowany jako token ERC-20 na blockchainie Ethereum. Będzie go można wymienić na USD albo zamienić w czasie rzeczywistym na inne aktywa cyfrowe poprzez PayPal.

Zastosowanie infrastruktury blockchain do płatności to jeden z najbardziej lukratywnych obszarów tej innowacji. Już wcześniej największe instytucje finansowe wprowadziły programy tokenizacji płatności i eksperymentowały z wykorzystaniem tej technologii.

Podczas gdy token JPM banku JP Morgan, który został wprowadzony na rynek w 2020 r.,jest pierwszą korporacyjną stablecoin, jej masowe przyjęcie nie nastąpiło ze względu na fakt, iż została zaprojektowana jako narzędzie do rozliczeń wewnętrznych dla uczestników kontrolowanego przez JPM łańcucha Onyx i nigdy nie osiągnęła skalowalności na która pozwala publiczny łańcuch taki jak Ethereum.

Co ciekawe, wybór Paxos to także manifest silnego przekonania, iż rozwój rynku krypto nie zostanie zatrzymany przez obecne działania regulatora amerykańskiego, SEC.  Paxos został pozywany przez SEC w związku z zarzutami, że ich stablecoin BUSD powiązany z Binance jest w istocie nie zarejestrowanym papierem wartościowym. Jedną z ważnych charakterystyk papieru wartościowego jest to, że został wyemitowany w celach zarobkowych / inwestycyjnych.

W przypadku stablecoin z definicji kurs kryptowaluty do dolara ma być stały a więc trudno będzie SEC udowodnić, że ten produkt cyfrowy spełnia warunki konieczne do zakwalifikowania go jako papier wartościowy.

Być może sedno sporu kryje się w przekonaniu, że aktywa cyfrowe podważają dominację dolara amerykańskiego jako globalnej waluty rezerwowej. Jednak wielu sądzi, że kryptowaluty stabilne związane z USD mogą nie tylko zachować ale nawet zwiększyć znaczenie dolara jako dominującej jednostki wymiany międzynarodowej.

Jak powiedział Schulman: „Zmiana w kierunku walut cyfrowych wymaga stabilnego instrumentu, który jest zarówno natywny w środowisku cyfrowym, jak i łatwo powiązany  z walutą fiducjarną, taką jak dolar amerykański”.

Być może jesteśmy świadkami pierwszego na dużą skalę wdrożenia stablecoina USD – PayPal posiada około 426 mln aktywnych kont użytkowników.

Z ciekawością będziemy obserwować czy wprowadzenie PYUSD rozpocznie długo oczekiwaną falę adopcji kryptowalut jako tokenów związanych z walutami narodowymi.