CYFERIUM®

2 maja 2024, 10:36

QCAD – kanadyjsky stablecoin na Coinbase

Coinbase ogłosił wprowadzenie na swoją platformę kryptowaluty stabilnej (stablecoin)  powiązanej z dolarem kanadyjskim QCAD

Niedawno giełda otrzymała licencję na działalność w Kanadzie i dla wielu obserwatorów wprowadzenie stablecoina nie jest niespodzianką.

QCAD został wprowadzony w zeszłym roku przez kanadyjski  fintech Stablecorp.

Podobnie jak dobrze znane monety typu stablecoin, takie jak Tether (USDT) i USD Coin (USDC), QCAD jest w pełni zabezpieczony rezerwami równymi lub przekraczającymi całkowitą liczbę wyemitowanych tokenów.

W następstwie głośnych upadków FTX i Terra w 2022 r. kanadyjski Regulator CSA ustalił rygorystyczne wytyczne dla kryptowalut stabilnych, w tym wymogi dotyczące rezerw składających się z wysoce płynnych aktywów i zarządzanych przez wykwalifikowanych depozytariuszy. Algorytmiczne stablecoiny nie spełniają wymogów tych nowych ram regulacyjnych. Wcześniej pisaliśmy już o tym, że algorytm nie może być właściwą kotwicą dla kryptowalut jako, że sam jest inherentnie niestabilny.

Coinbase rozwija swoją działalność w Kanadzie i  chwali kanadyjskie organy regulacyjne za ich podejście oparte na współpracy, co  kontrastuje z bardziej wrogim stanowiskiem amerykańskiego regulatora (SEC).