CYFERIUM®

26 października 2022, 6:22 Autor: CFR

Rishi v Satoshi

Nowy Premier Wielkiej Brytanii jest pro Krypto

Rishi Sunak objął stanowisko premiera Wielkiej Brytanii po tym jak Liz Truss ustąpiła z tego urzędu po zaledwie 45 dniach rządzenia.

Sunak jest postrzegany jako osoba prorynkowa – pracował jako bankier dla czołowych instytucji w Londynie w tym dla Goldman Sachs ale jest on także pro krypto.

Podczas gdy zajmował się Treasury w rządzie Borysa Johnsona zachęcał do inwestowania w blockchain a nawet namawiał królewskie mennice do mintowania NFT aby w ten sposób wysłać sygnał do społeczeństwa, że blockchain to poważna technologia, którą wszyscy powinniśmy się interesować.

Sunak bardzo aktywnie wspiera plany, które mają zmienić  UK w hub technologiczny rynków krypto.

Z punktu widzenia wielkiej Brytanii, która czerpie olbrzymie korzyści z faktu, iż Londyn jest centrum finansowym  europejskiej strefy czasowej, jest szczególnie ważne, aby innowacja blockchain- która diametralnie zmienia świat finansów – stała się częścią ekosystemu finansowego w UK i pozwoliła na utrzymanie dominacji Londynu nad innymi stolicami Europy.

W swoim pierwszym przemówieniu po objęciu urzędu Sunak wyraził przekonanie, że Wielka Brytania stoi przed ogromnym kryzysem gospodarczym a jednocześnie wiarę, że zdoła ten kryzys przezwyciężyć. Mówił tez o fenomenalnych możliwościach jakie się przed tym krajem otwierają – czyżby miał na myśli inwestycje w blockchain?

Co ciekawe nie wspomniał nic o tym, dlaczego UK stoi w obliczu tego wielkiego kryzysu. Zwykle nowy premier obwinia poprzedników. W tym wypadku jednak było by to mało wiarygodne – 45 dni to za mało, aby doprowadzić kraj na skaj przepaści nawet dla Liz Truss.  Należało by wiec winić jeszcze wcześniejszą ekipę rządową – tyle tylko, że to właśnie Rishi Sunak był drugą najważniejszą osobą w rządzie Borisa Johnsona. Jako Chancellor of Exchequer był odpowiedzialny za gigantyczne zastrzyki gotówki poprzez covidowy program „Furlough” oraz znaczny wzrost zadłużenia budżetu.

Kiedy Satoshi w 2008 roku opublikował swój white paper miał wielkie nadzieje, że bitcoin będzie antidotum na kolejne kryzysy, kiedy to rząd drukuje pieniądze. Ciekawe co myśli dzisiaj, kiedy kolejny kryzys spowodował, iż bitcoin stracił tyle co papiery dłużne Wielkiej Brytanii.