CYFERIUM®

4 lipca 2023, 8:44

Wielka Brytania ustala reguły dotyczące promocji krypto aktywów.

Konieczny udział regulowanych podmiotów.

Od 8 października 2023 r. wszystkie firmy sprzedające kryptowaluty konsumentom w Wielkiej Brytanii, w tym firmy z siedzibą za granicą, muszą przestrzegać nowych zasad promocji finansowej.

Co oznacza termin promować w tym kontekście?

Bardzo szeroki termin obejmuje każde zaproszenie lub zachętę do zaangażowania się w działalność inwestycyjną

Sposób komunikacji może obejmować strony internetowe, aplikacje mobilne, posty w mediach społecznościowych i reklamy online.

Ponadto klienci z Wielkiej Brytanii to wszyscy klienci mieszkający w Wielkiej Brytanii.

Kiedy nowe zasady wejda w życie 8 października 2023 r., będą istniały cztery sposoby zgodnego z prawem informowania konsumentów w Wielkiej Brytanii o promocjach związanych z krypto aktywami:

1️. Komunikowane przez osobę regulowaną

2️. Zatwierdzony przez regulowaną osobę.

3️. Przekazana przez firmę zajmującą się kryptoaktywami zarejestrowaną w FCA zgodnie z przepisami dotyczącymi prania pieniędzy z 2017 r. (MLR).

4️. Zwolniony na mocy regulacji Financial Promotion Order

Promocje, które nie są przeprowadzane przy użyciu jednej z tych tras, będą stanowić naruszenie sekcji 21 ustawy o usługach i rynkach finansowych z 2000 r. (FSMA), która stanowi przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności, nieograniczoną grzywną lub obiema karami.

Oznacza to, iż FCA w znaczący sposób przeciwstawia się działalności nieprofesjonalnych firm i osób, które bez żadnych kwalifikacji prowadza de facto działalność promocyjną i inwestycyjną na rynku krypto aktywów.

Jest to jak najbardziej pożądany krok, który kategorycznie zmienia narrację o instrumentach krypto jako alternatywie dla tradycyjnego systemy bankowego. Infrastruktura DeFi jest innowacją, która wielka Brytania wspiera ale tylko jako cześć systemu, w którym konsument posiada maksymalna ochronę – podobna do tej jaka istnieje na tradycyjnym rynku finansowym.