CYFERIUM®

Raport Cyferium  

22 kwietnia 2024, 2:41 Autor: CFR

Już dostepny!

Pobierz za darmo w zakładce Raport >>>>>>>>> 32 Artykuły i Q&A

Szanowni Państwo,

z przyjemnością oddajemy w Wasze ręce pierwszy Raport 100+ Cyferium. Jest to unikalny projekt, w którym po raz pierwszy transformacja Polski do WEB3 została potraktowana w tak holistyczny sposób. Jest to także pierwsza publikacja, która gromadzi Polskich Ekspertów WEB3 z różnych dziedzin i pokazuje prawdziwe oblicze innowacji, jaką jest Blockchain – technologia, która jest fundamentem WEB3, czyli Internetu opartego o transfer wartości.

Debata publiczna w ostatnim roku zdominowana została przez AI, czyli sztuczną inteligencję – wystarczył jeden dzień, aby media społecznościowe zarzuciły nas wiadomościami na temat „rewolucyjnych” zmian, jakie AI za sobą niesie. W natłoku informacji niełatwo było odróżnić samozwańczych „ekspertów”, którzy karmili nas sensacyjnymi treściami, od profesjonalistów, którzy dzięki posiadanej wiedzy potrafili racjonalnie mówić o szansach i zagrożeniach tej nowej technologii. Rok 2023 zakończyliśmy w euforii przerośniętych oczekiwań co do możliwości AI. W teorii innowacji doskonale znamy ten proces (tzw. hype cycle) – po pierwszej fazie (przerośniętych oczekiwań) nadchodzi kolejna, zwana doliną rozczarowania, a po niej następuje wzrost adopcji po krzywej oświecenia, aż do płaskowyżu produktywności. O ile AI cieszy się dziś zainteresowaniem mediów, bo jest w fazie przerośniętych oczekiwań, o tyle Blockchain stał się tematem niszowym, bo tylko nieliczni potrafią rzeczywiście docenić jego możliwości, a jeszcze mniejsza grupa potrafi te możliwości wykorzystać i zmonetyzować. Paradoksalnie, to właśnie jest dobra wiadomość – czas, abyśmy słuchali Ekspertów, a nie entuzjastów.

 W świecie, w którym liczba lajków, klików i obserwujących decyduje o tym, kogo uważa się za Eksperta, my stawiamy na tradycyjne wartości: Profesjonalizm i Etykę. Ekspert to nie branding – to poczucie odpowiedzialności zbudowane na wiedzy, doświadczeniu i trosce o przyszłość. Cyferium z wielką uwagą dokonywało selekcji osób zaproszonych do Raportu – każda nominacja była poddana ocenie innych uczestników (peer-to-peer). Nie zawsze zgadzamy się z opiniami wybranych osób, ale zawsze szanujemy ich argumentację i profesjonalny poziom debaty – i mamy powody myśleć, że z wzajemnością.

Cyferium nie unika jednoznacznych deklaracji, jak się Państwo przekonacie czytając ten Raport, jednak jesteśmy przekonani, że nadal jest wiele do odkrycia, jeśli chodzi o możliwości tej technologii i jesteśmy otwarci na debatę – taki jest też cel tego Raportu: profesjonalna debata o tym jak Polska, nasza kariera zawodowa, a także my sami możemy wejść na ścieżkę rozwoju, która pozwoli nam w pełni wykorzystać nasz potencjał i znaleźć się w czołówce światowej. Im więcej dowiadujemy się o technologii blockchain, tym bardziej rozumiemy jak szeroki ma ona wpływ na wiele aspektów naszej rzeczywistości: gospodarkę, finanse, prawa człowieka, kulturę, a nawet geopolitykę. Badając zachodzące zmiany wchodzimy nie tylko w obszar technologii i finansów, ale także antropologii, socjologii, prawa, polityki, a nawet filozofii. Atrybuty o jakich często się mówi w kontekście blockchain – decentralizacja, transparentność, niezmienność stały się inspiracją do ponownego zakwestionowania wielu utartych schematów i otworzyły dyskusję o relacji pomiędzy jednostką a społeczeństwem, roli kontraktu społecznego, cyfrowych wartościach niematerialnych jako jedynych trwałych wartościach w świecie relatywizmu moralnego, inflacji wartości pieniądza i coraz bardziej odczuwalnego rozchwiania porządku globalnego. Dalecy jesteśmy od tego, aby sugerować, że oprócz pytań blockchain dostarczy również wszystkie odpowiedzi, ale jesteśmy przekonani, że żyjemy w kwantowym splocie technologii i innych obszarów życia, dlatego wielowymiarowe i interdyscyplinarne podejście do zachodzących zmian pomoże nam wykorzystać szanse jakie daje WEB3. Jednocześnie mocno sprzeciwiamy się marnowaniu czasu i pieniędzy na usilne implementowanie blockchain tam, gdzie wcale nie jest on potrzebny – stworzyliśmy Model Cyferium, który pomaga zidentyfikować projekty, które mogą generować wartość dzięki blockchain.

Mamy nadzieję, że znajdziecie inspirację w treści kolejnych rozdziałów a przede wszystkim w historiach Ekspertów, których do Raportu zaprosiliśmy. Pytaliśmy ich również o wizję przyszłości, wartości jakimi się kierują, szanse jakie widzą w WEB3 – ich odpowiedzi mogą niektórych zaskoczyć. Dziękujemy wszystkim Nominowanym, Kontrybutorom oraz naszemu Gościowi Specjalnemu Pani Minister Annie Strężyńskiej, którzy szczodrze nas wsparli dzieląc się swoją historią i poświęcając nam swój czas. Zapraszamy do zapoznania się z Raportem i wzięcia udziału w debacie.

Joanna Kalmer CEO & Founder Cyferium

Szanowni Państwo,