CYFERIUM®

Artykuł  

1 czerwca 2023, 4:25

MedTech: na styku AI i blockchain

BurstIQ rewolucjonizuje sposób gromadzenia, zarządzania i kontrolowania wrażliwych danych dzięki wdrożeniu rozwiązania LifeGraph® mającego na celu eliminację złożoności procesów w sektorze zdrowotnym. Platforma umożliwia organizacjom opieki zdrowotnej tworzenie bezpiecznych oraz inteligentnych ekosystemów danych. 

Rewolucja w diagnostyce, leczeniu i zarządzaniu wrażliwymi danymi to tylko kilka aspektów, które zmieni blockchain. Technologia ta stała się przełomową siłą w wielu branżach i sektor opieki zdrowotnej nie jest tu wyjątkiem – implementacja nowych rozwiązań ma duży potencjał w stworzeniu bezpiecznych, zdecentralizowanych platform, które zwiększą prywatność pacjentów, usprawnią procedury, umożliwią sprawne zarządzanie, przechowywanie i analizowanie dużych zbiorów danych. 

 „Blockchain to nakładka zaufania w Internecie, która umożliwia stronom bezpieczne przesyłanie reprezentacji wartości, takich jak dane dotyczące zdrowia” – Franka Ricotty, CEO BurstIQ

Firma zmierzyła się z podstawowymi wyzwaniami, z którymi zmaga się społeczność medyczna, rozwiązując problem obsługi i zabezpieczenia ogromnych ilości danych.  Rozwiązanie zaproponowane przez BurstIQ umożliwia jednocześnie zapewnienie własności, suwerenności i prywatności danych, jak i dostęp do nich dla złożonej grupy interesariuszy: pacjentów, ubezpieczycieli, systemów opieki zdrowotnej, farmaceutyki, agencji rządowych, dostawców cyfrowych rozwiązań medycznych, społeczności badaczy.

 

Partnerem firmy, w działaniach mających zrewolucjonizować sektor zdrowotny, jest Empiric Health – firma wykorzystująca AI do analityki klinicznej umożliwia identyfikację różnic w opiece zapewnianej pacjentom. Posiadając dokładne dane co do skuteczności świadczonej opieki medycznej, lekarze mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące wdrożenia terapii. 

Intermountain, system non profit skupiający szpitale, centra chirurgiczne, lekarzy i kliniki, wykorzystując kooperację BurstIQ i Empiric Health, zdołał obniżyć koszty wielu procedur pomagając oszczędzić szpitalom dziesiątki milionów dolarów w przeciągu zaledwie kilku lat.

Dostawców blockchain w obszarze opieki zdrowotnej BurstIQ przybywa, jednak wydaje się, że wciąż jest niewiele rozwiązań do komercyjnego wdrożenia. 
BlockpharmaI, Iryo, Guardtime czy IBM również budują ekosystem w sektorze opieki zdrowotnej oparty blockchain. 
Z kolei, Patientory to aplikacja umożliwiająca przechowywanie i bezpieczne przesyłanie wrażliwych informacji medycznych pomiędzy pacjentami a świadczeniodawcami.

Czy więc przyszłość opieki zdrowotnej, napędzana przez dane nie obejdzie się bez technologii blockchain jako fundamentu nowej cyfrowej rzeczywistości?