CYFERIUM®

Artykuł  

6 czerwca 2023, 10:49

Wydłużyć życie z blockchain?

Idea długowieczności, to dziś już sektor, który według Daniel’a Diemers (współzałożyciel SNGLR Group, VC) – „eksploduje w ciągu najbliższych dwóch dekad”. Firma inwestuje w startupy, które stosując blockchain czy AI będą odgrywać kluczową rolę w nadchodzących latach. Dzięki technologii, człowiek nieustannie dokonuje wielkich rzeczy w tej dziedzinie, a rozwój możliwy jest dzięki gromadzeniu i wykorzystaniu ogromnej liczby danych, które będą musiały być kryptograficznie zabezpieczane na blockchain. 

„Patrzymy na blockchain tylko z perspektywy przypadku użycia – musi on rozwiązać problem”

Daniel Diemers

Rozwijająca się branża skupiona na długowieczności przyciąga już wielu użytkowników krypto – mogą oni korzystać z nowych rozwiązań oraz wnosić wkład dzięki narzędziom blockchain. W maju br. Brian Armstrong (CEO Coinbase) ogłosił, że w ramach projektu NewLimit, mającego na celu wydłużenie życia ludzkiego, zebrali 40 milionów USD.

„Jeśliby spojrzeć na wszystkie główne choroby, które zabijają ludzi – choroby serca, rak, cukrzyca, demencja – są one silnie skorelowane ze starzeniem się”

Brian Armstrong

Obie dziedziny – długowieczność i blockchain – są przełomowe i rzucają wyzwania ustalonym normom. Jedną z konferencji z zakresu tematyki długowieczności jest Longevity Investors Conference, która skupia ekspertów inżynierii genetycznej oraz umożliwia wielu projektom zaprezentowanie się przed szerszym gronem inwestorów podczas 'Start-up Showcase’.

Nieustannie przybywa projektów, które dzięki zastosowaniu blockchain umożliwiają tworzenie społeczności, które mając wspólny cel mogą być aktywnymi uczestnikami i kolaborować nad badaniami z różnych części świata. VitaDAO to projekt, który umożliwia członkom wniesienie wkładu (poprzez przekazanie funduszy, cennych danych badawczych czy też aktywów własności intelektualnej). Celem projektu jest pozyskiwanie, wspieranie oraz finansowanie nowych terapii i badań w przestrzeni długowieczności. Własność i zarządzanie VitaDAO jest przekazywane za pośrednictwem tokenów VITA – posiadacze tokena uczestniczą w demokratycznym zarządzaniu projektem, kierowaniu badaniami, posiadają dostęp do repozytoriów danych oraz nowatorskich terapii na wczesnym etapie. Dążąc do rozwoju portfela zasobów danych IP, użytkownicy mają możliwość udostępnianie i monetyzowanie ich na nowych rynkach danych promując DeSci (decentralized science) oraz nowe modele biznesowe.

DAO (czyli Decentralized Autonomous Organization) różni się od tradycyjnych organizacji głównie aspektem społecznym – DAO umożliwia współpracę podobnie myślących ludzi aby rozwiązywać wspólne wyzwania. Pracą zarządza się za pomocą inteligentnych kontraktów, określające regulamin organizacji, co w niektórych przypadkach umożliwia zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędu ludzkiego.

„Członkowie mają możliwość sygnalizowania długoterminowego wsparcia dla pojedynczych projektów poprzez token VITA – uczestnik może obstawiać swoje tokeny VITA przez określony czas, aż do osiągnięcia kamienia milowego projektu. Kamienie milowe projektu są z góry określone przez projekty i mierzalne, jednak niepewność wyniku oznacza dodatkowe ryzyko podejmowane przez członka, który rezygnuje z płynności. Po osiągnięciu kamienia milowego, postawione tokeny zostają odblokowane. W zamian za tokeny blokujące, VitaDAO regularnie wypłaca uczestnikom nagrody za sygnalizację.”

VitaDAO

Cały proces umożliwia wysłanie cennych sygnałów na rynek, pokazując zaufanie członków do konkretnych projektów. Dodatkowo zmniejsza zmienność i tworzy gospodarkę o obiegu zamkniętym dla członków, którzy aktywnie wnoszą wartość i oceniają sukces projektu.

Długowieczność nie jest oficjalnie uznawana w terminologii medycznej jako choroba, starzenie się to naturalny proces każdej żywej istoty – natomiast chęć człowieka do wydłużenia życia w dobrym zdrowiu, pozostanie młodym od zawsze było fascynującą domeną. 

Zdecentralizowane dane to krok w kierunku rozwiązania niektórych problemów z jakimi borykają się ludzie dziś: takie jak prywatność czy własność danych. Bezpieczeństwo jest kluczowe, zwłaszcza w kwestii wrażliwych danych – nikt nie chce, aby jego DNA z dokumentacji medycznej wyciekły, ponieważ ktoś je zhakował. Dlatego wraz z postępem technologicznym i rozwojem nowych rozwiązań istotne jest aby infrastruktura umożliwiająca przechowanie i zarządzanie danymi rozwijała się z udziałem profesjonalistów oraz regulatorów.